Jõulukommete inspiratsioonipäev
Koolituse detailid
Asukoht
Tallinna Õpetajate MajaAeg
5. detsember 2023 kell 9.30-15.00Maht
6 ak/hKoolitaja
Einike Sooväli, Elina Puskar, Hanna Dovha ja Slawomira Borowska-PetersonGrupi suurus
50Hind
Tallinna haridusasutuste töötajatele tasutaÕpiväljundite omandamisel osaleja:
- on saanud uusi teadmisi jõulukommete kohta
- on jaganud teiste osalejatega häid praktikaid
- on saanud uusi oskusi ja ideid lasteaia lastele ja kooliõpilastele rahvakalendri tutvustamiseks
- on saanud ideid ja oskusi mitmekesisuse aasta ürituste läbiviimiseks lasteaias ja koolis
- on saanud oskusi meisterdamiseks, mida saab hiljem koolis või lasteaias rakendada
Sihtgrupp:
I kooliastme ja lasteaedade õpetajad, huvijuhid
Õppemeetodid:
loeng, arutelu, praktiline tegevus töötoas.
Ajakava:
- 9.30-10.30 Tervitussõnad ja sissejuhatav jõulukommete tutvustus
- 10.30-12.00 Töötuba I (paralleelselt erinevates ruumides toimuvad töötoad)
- 12.00-13.00 lõuna
- 13.00-14.30 Töötuba II (paralleelselt erinevates ruumides toimuvad töötoad)
- 14.30-15.00 Päeva kokkuvõtte
Koolituse teemad:
Sissejuhatav jõulukommete tutvustus:
SA Eesti Vabaõhumuuseum tutvustab vanade eestlaste ja Eestis elavate vähemusrahvaste jõulukombeid. Väga paljudes maades on just jõulud aasata suurimaks ja rõõmsaimaks ajaks. Eestis talutares võisid lapsed nende pühade ajal oma käega laualt süüa võtta, Vene vanausulised tegid naabritele erinevaid vimkasid, Hollandis tõi aga pahur päkapikk sõnakuulmatutele lastele sussi sisse mädanenud kartuleid või sütt.
Einike Sooväli juhibki oma ettekandes tähelepanu eestlaste ja teiste rahvaste jõulukommete sarnasustele ja erinevustele. Juttu tuleb nii paganluse aegsetest pööripäeva traditsioonidest, kui kristlikust kombestikust.
Läbiviijad: SA Eesti Vabaõhumuuseumi Lõimumis -ja sotsiaalsete programmide juht Einike Sooväli (staaž 12 aastat) ja kogenud muuseumipedagoogid Elina Puskar ning Hanna Dovha.
I töötuba: Jõulukrooni ja kuusekaunistuse meisterdamine õlgedest/pilliroost
Kuna õled ja pilliroog olid vanasti väga kergesti kättesaadavad materjalid, siis tehtigi enamus jõuluehteid ja kodukaunistusi just nendest materjalidest. Tegemist polnud aga mitte pelgalt iluasjadega, neil oli väga oluline kaitsemaagiline tähendus. Jõulukroon aitas kodu kõige halva eest kaitsta ja kuna tegemist oli väga keerulise konstruktsiooniga esemega, siis olevat ka vanapagan, kes jõulude ajal kangesti inimeste koju tahtis pahandust tegema pääseda, jõulukrooni nähes kiiresti jooksu pannud. Õlekroon on väga paljudel rahvastel olnud püha asi ja neid on tehtud väga erinevaid. Leedus on nad olnud veel suurejoonelisemad, kui Eestis. Neid kingiti pulmadeks, et pruutpaari kurja eest kaitsta ja lihavõttepühade kroonidele riputati külge tühjaks puhutud kanamunad.
Teine meisterdus on kuuseehe, mis tehakse õlgedest ja erinevat värvi lõngadest.
Juhendajad: Elina Puskar ja Hanna Dovha (SA Eesti Vabaõhumuuseum)
II töötuba: Erinevate rahvaste jõulumängud
Õpituba koosneb erinevate rahvaste jõulumängude tutvustusest ja läbimängimisest. Samuti valmistame mängudeks vajaminevaid esemeid. Neid mänge saavad õpetajad koolis ja lasteaias koos lastega mängida. Mängud on väga lõbusad ja kaasahaarvad. Mängimiseks vajaminev inventar on kergesti meisterdatav ja mängude kaudu saavad lapsed arendada erinevaid oskusi ning teadmisi (vanasõnade tundmine, tähelepanu arendamine, täpsus).
Juhendaja: Einike Sooväli (SA Eesti Vabaõhumuuseum)
III töötuba: Jõulusõimede meisterdamine
Poola Vabariigi Suursaatkonna kogus on 18 eritüüpi Krakówi jõulusõime – oma kätega ehitatud, oma kodupaika (antud juhul Krakówi) arhitektuuri detailidest inspireeritud loomingulist meisterdust. Tutvustame Krakówi Jõulusõimede konkurssi ja väljapanekute ajalugu, seletame kuidas neid on loodut ja mis on eri värvide, kujundite ja kujude tähendus. Töötoa tulemusena valmib enda jõulupuu alla asetatav sõim, meene lähedastele või omapärane jõulukaart. Tegevus vajab keskendumist ja oma kodupaika arhitektuuri ja vaatamisväärsuste tundmist. Tegevus sobib väga hästi kui rühmatöö arendamiseks, koostegemine vajab Jeesuslapse sünnilugu teadmist, loomingulist mõtlemist, matemaatika, geomeetria taju, sümbolite tundmist.
Juhendaja: Slawomira Borowska-Peterson, töötab Poola Vabariigi Suursaatkonnas Tallinnas kultuuri ja avaliku diplomaatia vallast. Tegelenud aastast 2001 jõulusõimede kollektsiooniga.