Õpetajate Maja on koolitus- ja sündmuskeskus, mis ühendab ajaloolise miljöö tänapäevaste õpivõimalustega. Klassitsistlik interjöör annab igale siin toimuvale sündmusele ainulaadse näo – olgu selleks koolitus, seminar, vastuvõtt, pidulik õhtusöök või pulmad.

Õpetajate Maja väärikas minevik ja suursugune siseilme jutustavad külastajale põneva peatüki Tallinna arenguloost. Raekoja plats ja seda ümbritsevad hooned on olnud sündmuste keskmeks viimased seitse sajandit.

 

Saa osa Tallinna ajaloost

Carl Theodor Gelhaar: Tallinna Suur Turg u. 1835, Keskaegne Raekoja plats Th. Gelhaar, u. 1853

Õpetajate Maja hoone on mänginud Tallinna linna arengus olulist rolli alates 13. sajandist. Juba keskaegsetest ürikutest leiab viiteid siin elavatest ja töötavatest kodanikest – rikkad kaupmehed, hinnatud käsitöömeistrid ja hiljem isegi rae liikmed. Sajandite jooksul on Õpetajate Maja kinnistu laienenud Apteegi ja Vene tänavale.

Tallinna Opetajate Maja Raekoja plats 14 Kaitsevae Staabi Ohvitseride Kogu albumite katteandmine 4.12.1937

18. sajandil lõppes kinnistu rändamine ühelt omanikult teisele – 1766. aastal loovutas kohtufoogt kinnistu “kõrgkroonile” ning see anti tsaaririigi Balti mere laevastiku kasutusse ja eluruumid ehitati ümber esindusruumideks. Renoveerimistööde käigus (1766, 1957 ja 1973) on rõhutatud hoone klassitsistlikku pärandit. Siin on säilinud omaaegsed seinte ja lagede dekoorid, võimsad lühtrid ning kaunid kahhelahjud.

11. novembril 1918 alustas hoones Raekoja plats 14 tööd Eesti Vabariigi Ajutine Valitus – siin asusid lühikest aega ka ministeeriumid.

Seejärel sai maja haldajaks kuni 1940. aastani Eesti Vabariigi Ohvitseride Keskkogu, kes rajas siia kohalikele ohvitseride mõeldud klubi – Ohvitseride Keskkasiino. Kasiinos toimusid uhked ballid ja vastuvõtud.

 

65 aastat hariduskeskust

Tallinna Opetajate Maja Raekoja plats 14 maailmasodadevahelisel ajal foto Eesti Filmiarhiiv

Alates 02. septembrist 1957 aadressil Raekoja plats 14 tegutseval õppekeskusel, mis algselt kandis nime Tallinna Haridus- ja Teadusala Töötajate Maja ning alates 01. jaanuarist 1990 Tallinna Õpetajate Maja, on pikk ajalugu hariduskeskusena tänu väga mitmekülgsele tegevusele. 

Siin on korraldatud kontserte ja balle, avatud on palju eriilmelisi näitusi ning korraldatud lastele Päkapikumaa nimelist jõuluvõlumaailma.

Kroonisaalis tegutses aastatel 1980-1990 omal ajal ülipopulaarne komöödiateater Vanalinnastuudio. Õppekeskuses on alati korraldatud erinevaid kursusi ja koolitusi, aastakümneid on majas koos käinud Tallinna õpetajad ning siin on toimunud lisaks eelnimetatule veel palju üritusi ning pidusid. 

 

Meie maja väärika ajalooga saab lähemalt tutvuda, tellides Tallinna Õpetajate Maja ajaloolist kogumikku “Hereditas in Foro”

 

Igal meie ruumil on oma lugu

Võõrusta Sinagi oma külalisi linna väärikaimas asukohas,

ajaloohõngulises Õpetajate Majas!