Õppejuht kui kooli suunatuli: talvekool tõi Laulasmaale kokku haridusuuenduste eestvedajad29.01.2026

Laulasmaal toimunud talvekool „Kooli suunatuli – õppejuht!“ tõi kokku üldhariduskoolide õppe- ja arendusjuhid üle Eesti. Kahepäevase sündmuse keskmes oli õppejuhi roll tänapäeva koolis ning küsimus, kuidas korraldada õppetööd keelerikkas ja pidevas muutumises olevas hariduskeskkonnas nii, et fookus püsiks õppijal ja õppimisel.

Õppejuhi roll: fookus õppimisel ja õppijal

Talvekooli esimese päeva avas Pille Pipar, EKI keeleõppe arendamise osakonna juhataja, kes rõhutas, et õppejuhi kõige olulisem ülesanne on hoida koolis fookus õppimisel ja õppijal. Tema sõnul vajab iga kool teadlikult kujundatud koolikultuuri, kus õpetajatel on päriselt head tingimused oma töö tegemiseks.

Järgnenud ettekanded Hele Liiv-Tellmanni, Lisete Mihkelsoni ja Rasmus Kagge poolt keskendusid eesti keele õpetamise erinevatele lähenemistele, kooli imidži loomisele ning ühtse koolikultuuri kujundamisele. Arutleti, kuidas kokkulepped ja selged väärtused aitavad paremini toetada nii erivajadustega kui ka käitumisraskustega õpilasi.

Praktilised töötoad õppejuhi tööriistakasti täiendamiseks

Talvekooli töötubades said õppejuhid süveneda praktilistesse teemadesse, sealhulgas:

  • LAK-õppe eestvedamine koolis

  • õppejuhi tööriistakast keerulise käitumise toetamisel

  • tunnivaatluse läbiviimine ja tagasisidestamine

  • liftikõne harjutamine kui enese ja kooli sõnumi selgeks sõnastamine

Töötoad andsid osalejatele konkreetseid ideid ja metoodikaid, kuidas õppejuht saab oma koolis muutusi teadlikult juhtida.

Avatud tunnid ja koostöine koolikultuur

Teisel päeval esines Tallinna Inglise Kolledži direktor Toomas Kruusimägi, kes rääkis avatud tundidest kui teadlikust vahendist koolikultuuri kujundamisel. Näiteks korraldatakse koolis vanemate hommikuid, kus lapsevanemad saavad ise tundides osaleda. See on aidanud vähendada küsimusi stiilis „aga miks?“ ning suurendanud vastastikust usaldust.

Keele- ja kultuuriteadlikkuse teemal kõneles Tallinna Ülikooli eesti keele kui teise keele dotsent Tiina Rüütmaa. Tema sõnul on kultuuriteadlikus koolis keeled ja kultuurid nähtavad, hinnatud ja arvesse võetud. Õppejuhi roll on toetada õpetajaid mõistma, millal keel toetab õppimist ja millal võib see saada takistuseks. Mitmekeelses klassiruumis õpitakse keelt ja sisu samaaegselt, mistõttu on õpetajatevaheline koostöö ja ainekeele teadlik õpetamine eriti oluline.

Päeva lõpetas Tallinna Avatud Kooli direktor Sandra Järv, kes jagas oma kooli teekonda mitmekultuurilises kogukonnas. Avatud Koolis on fookuses projektõpe, LAK-õpe ja kultuuritundlik õpetamisviis, mis toetavad väga erineva taustaga õppijaid.

Suur tänu korraldajatele ja osalejatele

Suur tänu kõigile talvekoolis osalejatele ning sügav kummardus Keelesammu naiskonnale, kelle eestvedamisel said teoks kaks sisukat ja inspireerivat päeva. Talvekool kinnitas, et õppejuht on tõepoolest kooli suunatuli – tippjuht, kes aitab hoida kurssi õppija vajadustel ja kooli arengul.

Fotode autor: Raul Mee

Galerii

SaadaSaada päring