Ülo Sarapuu maalide näitus

Sarapuude maalidünastiast pärit Ülo Sarapuu avab Tallinna Õpetajate Majas oma näituse.

Ülo Sarapuu on pärit perest kus kunsti on juba ammu tehtud. Ema poolt on ta Köleri suguvõsast. Emagi õppis Peterburis kunsti. Onu, kunstnik Jaan Siirak, sadeti aga Pariisi kunsti õppima. Ülo Sarapuu vend on Lembit Sarapuu, Eesti maalikunsti omapärasemaid kunstnikke.

Ülo Sarapuu on õppinud kunstiinstituudis – ta oli  vabakuulaja ja maalis ERKI-s kolm aastat. Pärast oli vabakuulaja Leningradis ja Repini akadeemias ning külastas Moskvas meistrite ateljeesid. Oma suurteks eeskujudeks on ta nimetanud Kölerit, Rembrandti, Rubensit, Corot’d, Ruisdaeli. Ülo arvates ei saa maalimist õppida, see kas on või ei ole.

Tema enda sõnul on ta maalinud kogu oma teadliku elu ja maalimine on vajadus nagu nälg – pead minema sööma. Kunstnik tegeleb põhiliselt portreede maalimise või maastikumaaliga. Tema maale on nii Saksamaal, Venemaal, Rootsis, Soomes, Lätis kui ka Eestis.

Maalikunstnik Ülo Sarapuu peab kunstniku ainsaks õpetajaks elu ja kogemust, mis annab loojale vabaduse motiivi kujutlusega rikastada. Ta ütleb, et kunst on tunnetuse asi ning et pildid viivad mõtte argiaskeldustelt eemale ja võivad isegi ravida ning et kunstnik peab oma loominguga vaatajas esile kutsuma emotsiooni.

Kunstnik Riho Hütt on Ülo Sarapuu kohta öelnud, et Ülo Sarapuu on nagu teadjamees. Ta on ise oma asjas kindel, seetõttu on ka tema tööd head. See maalitulemus on samuti väga hea: tema maalides on seda helgust ja selgust, ma mõtlen just loodusepiltides – tugev maastikumaalija.

Ülo Sarapuu arvab, et kunsti ja elu kohta sobib väga hästi Hispaania vanasõna:
Vaat annab välja seda veini, mis ta sees on.