Ilona Matsoni maalinäitus ““Regenesis”

“Mina olen päikesekiirte, mis langevad mu nahele, soojuse tunne; mina olen laine, mis katab mind, jaheduse tunne. Mina olen need maad, kus ma pole kunagi känud, aga mida saan joonistada kujutluses iga hetk kui panen silmad kinni… Mina olen mõtiskleja, kes mõtiskleb mõttedest… Mina olen maailma sees, aga see on samal ajal ka minu sees. Mina olen vahend, mille abil Universum on õppinud tundma iseennast.”
Bernard Beckett (Uus-Meremaa kirjanik), romaan „Genesis 2075″.

Näitus “Regenesis” on omamoodi juubel – ekspositsioon, mis ühendab maalide sarja, mida olen loonud 10 aastat tagasi, uute töödega, mis jätkavad teemat “Genesis” ehk kujutlus Elu päritolust ja tekkimisest. „Regenesis” on arengu käik, mis on viinud objektide taaskehastumiseni.
Kui „Genesis” on evolutsioon, siis „Re-genesis” on spiraali järgi tagasiminek peaaegu alguspunkti, metamorfoosid, aga teisel kõrgemal mõistmise tasandil. Mängides hüpoteeside läbipõimumisega „Regenesis”-es küsin ma iseennast: kes on siiski meie jumalad – kas üliolendid või äkki taimed ja loomad? Kus on inimkonna juured? Miks eksisteerib Universum? Kuidas ma suhtun sellesse, mida ei suuda mõista?
Seega vahelduvad ja korduvad „Regenesis” maalides üleloomuliku ja müütilise teemad, mõjutades kujutlust ning on tajutud abstraktsioonidena, mis lasevad vaatajal ette kujutada Maailma läbi sümboolset kujutist. Minevik ja olevik saavad ühtseks Tervikuks, kus näen ilmutatud Elu ajaruumis juhtuvate müstiliste olukordadena.

Näituse eesmärgiks on väljendada sümboolset sõnumit: „Meie, inimesed ja kogu mateeria, mida me enda ümber näeme, saame ka mitte välja näha nagu Suure Paugu järgne kondenseeritud energia, aga seda me olemegi”.

Näitus annab mõned vastused, aga pigem ikkagi tekitab küsimusi, mis on mõtleva inimese jaoks alati hea.
Genesis on Toora esimene raamat. Genesis (kreeka genesis) on „sündimine”.

Näitus on avatud E-R kl 9-17.30, L-P ja muudel aegadel kui maja on sündmuste tõttu avatud. Info tel 615 5160.