„Pisut paljust“ ja põgusalt peamisest

Näitusel „Pisut paljust” on esitatud maalid, mille on teostanud kunstistuudio „Bastor” õpilased, kes on stuudiot külastavad harrastuskunstnikud. Nad on kõik täiskasvanud ning maalimine ei ole neile üksnes hobiks, aga ka võimalus loominguliseks arenguks ja suhtlemiseks. Iga stuudios osaleja on õpingute jooksul saavutanud märkimisväärseid tulemusi, avastades imestuse ja mõnuga iseendas uusi võimaluste piire ning jälgides töös, kuidas pintslitõmmete kaosest moodustuvad lõuenditel pildid.

Stuudios „Bastor” saavutatud loomingu erilisus seisneb selle osalejate, kelle käekirja ei ole võimalik segi ajada, eredas isikupäras. Muuseas, oma teoste loomisel kasutavad nad põhiliselt akrüülvärve, mis on väga kaasaegne materjal.

Näitusel väljapandud töödes põimuvad läbi erinevad maalikunsti žanrid, luues kordumatu ja hämmastava stiili. Kõikide maalide süžeed on siiski väga isiklikud ning kodeeritud vormideks, joonteks ja värvilaikudeks. Loominguliste ülesannete lahendamine toimub sundimatult, hoolimata „autoriteetide” piiravatest eelarvamustest. Mineviku kujundid sulavad olemuslikult kokku kaasaegsega ja vastupidi, sünnitades uut, kummalist ja muutuvat maailma.

Siin on lõuendile märkide ja sümbolitega üle kantud rahvusliku ja isikliku mälu struktuure. Teiste autorite maalimisviisid, mis loovad vormitutest laikudest lillekimpe ja väljendusrikkaid portreesid, vaimustavad ja täidavad vaatajaid elurõõmuga. Paljudel lõuenditel on siledale pinnale kantud üle „muster”, mis väljendub karedas pinnas, mõnikord kollaažielementide kaasamises. Iga pilt on pikaajaliste mõtiskluste ja sisevaatluste tulemus.

Kunstistuudio „Bastor”, mille juhataja ja õppejõud ma olen, on kunstiharrastajate klubi, mis ühendab kõikide kunstisuundade – maali, graafika, joonistamise ja batiku – esindajaid. Minu õpilased omandavad iga aastaga üha enam veendumust oma võimetes ning, käies oma Teel, leiavad oma loomingu allika.

Näitusel ootab teid kohtumine uute kunstiavarustega ning mina ootan teid kui oma stuudio uusi õpilasi.

Ilona Matson,
Kunstistuudio „Bastor” juhataja ja õppejõud, pedagoogika magister