Peeter Põld 140

Peeter Põllu 140. sünniaastapäevale pühendatud mälestusnäitus.

Näitus on avatud 05.10-19.10.2018 argipäeviti kell 9.00-17.30 Tallinna Õpetajate Maja galeriis.

Mälestusnäitus annab ülevaate Põllust kui erakordsest isikust ning tema väärikast elutööst.
Eesti haridus- ja riigitegelast, teoloog Peeter Põldu (1878–1930) iseloomustavad märksõnad rahvuslus, ajakirjandus, poliitika, haridus, karskus ja usk.

Peeter Põllu elutööks on oma rahva teenimine, osalemine omariikluse ülesehitusel ning selle kaitsmisel.

Kui sageli arvatakse, et väärtused muutuvad koos ajaga ja nende püsivusest pole mõtet rääkida, siis Peeter Põld nii ei arvanud. Ema ja emakeel, isa ja isamaa, kodu ja kõlblus, aated ja ideaalid – need märksõnad annavad ettekujutuse sellest, millistest väärtustest me räägime. 

Peeter Põld kuulus põlvkonda, kes lõi nn eestikeelse maailma, st eesti keelele tugineva haridus- ja kultuuriruumi ning muutis selle loomulikuks.

Sõpruskond õhutas ärksamaid noori mitte saksastuma, vaid jääma ja isegi hakkama eestlaseks. „Eestlaseks olemine või hakkamine ei olnud enam veidrus ega ajaviide, vaid saksastumise või venestumise alternatiiv. Kujunes inimeste kooslus, kes olid valmis alustama oma riigi rajamist.

See polnud teps mitte kerge, sest paljudele eesti haritlastele oli saksa keel argipäeva-, eesti keel aga nn rahvuslike rituaalide keel. Ja seda isegi eesti ärkamisaja suurmeeste kodudes.