Mare Iknojani fotonäitus „Vaated Tallinna lahele“

Olen eestlanna. Elan Tallinnas. Armastus looduse vastu on toonud mind fotograafia juurde. On suur õnn tabada pidevalt muutuva looduse imekauneid hetki. Kes saab olla veel suurem kunstnik kui loodus ise? Õppisin Tartu Kunstikoolis, kus õppetöös pandi suurt rõhku kompositsioonile ja värvide harmooniale.

Kümme aastat tagasi tulin elama Piritale. See on võimas tunne seista mere ääres ja vaadata taevast ja merd, mis on Loojale nagu lõuend, kuhu ta imekiirelt värve segades maalib unustamatuid hetki, mis ei pruugi sarnasel moel enam kunagi korduda. Mulle jääb võimalus kaameraga neid hetki tabada. Maastikufotograafias ei tohi alahinnata vedamise rolli. Sellepärast ongi hea elada kohas, mis sulle südamelähedane on.

Kuulus eesti maalikunstnik Richard Uutmaa on öelnud – vaatad  taevast ja mõtled, kui avar võib olla lõpmatus, kui lai ja kui mõjuv, vaatad merd – sinna võib panna oma igatsused, soovid, unistused, oma mured ja rõõmud.

… merelt tõusev külm udu  ja päikese loojang linna kohal tekitab tunde nagu oleks  tulekahi lahti.
… hommikul veel puutumatud lumeluited, taamal suviselt sinine meri.
… äikeseeelne taevas täis raskeid pilvi sadama kohal.
… kuum suvepäev muudab siluetid ähmaseks ja võimu saab endale sädelev kilumeri.
… vaade Tallinna lahel kaksiktornidele.
… suve tüüne meri laisalt randa jooksvate lainetega.
… meile kõigile armas vanalinna vaade väga külmal talvehommikuses päikesetõusus, mis meenutab vene kunstnike talvemaale.
… ja valendab üksik puri.
… oli aeg, mil oodati pikisilmi valget laeva ja nüüd nad tulevad igapäev mitmeid kordi, tekitades vanalinna kaitseks valge müüri.
… tormi ajal läheb meri aga päris pööraseks.

… nostalgiahetk, mis saabub just päikeseloojangul, kui viimased kiired hakkavad minema libisema.

Nii võibki lõpmatult kirjeldada merd ja taevast, sest mitte ühelgi päeval pole nad ühte nägu. Lähen ikka jälle mere äärde, et imetleda seda suursugust mere ja taeva kokkumängu. Mitte kõigil pole õnne viibida samal ajal samas paigas. Mul on heameel jagada Teiega neid hetki oma fotode kaudu.

Näitus on avatud E-R kl 9-17.30, L-P ja muudel aegadel kui maja on sündmuste tõttu avatud. Info tel 615 5160

Meeldivat vaatamist.
Mare Iknojan