Mandalad ja mandalaväljad – aknad Puhtale Maale

Riina Grethiel Leppoja-Kaljusmaa

14. juuli – 14. august 2018 E-R 9.00 – 17.30 Tallinna Õpetajate Maja galeriis (Raekoja plats 14).

Riina Grethieli näitused on aset leidnud Tallinnas kunagises, Tokko ja Arraku galeriis, Tallinna ja Tartu Kunstihoones, Moskva Kaasaegse Kunsti instituudis ja mujal.
Näitusel on esitatud kunstniku viimaste aastate looming (segatehnika), pildid puhtast algolekust ehk ürgilma tulvavast energiast, manifesteerudes vibratsiooniliste mustritena. Kunstniku teoseid võib käsitleda kui puhta teadvuse allikat mis elava energiana tühjusest lakkamatult Ilmub. Detailideni pühendunud kunstnik on ka mitme raamatu autor, kus ta käsitleb puutepunkte oma loomingus puhta teadvuse ja muistse tarkuse vahel.

Geomeetriline aluspõhi on eestlasele olemuslikult omane, sest juba meie esivanemad eelistasid rahu, õitsengut, harmooniat ja viljakust loovaid võnkeid geomeetrilise kirja abil edastada. Mandalakunst seevastu esineb kõige täiuslikumal kujul budistlikus traditsioonis, kus mandalate peamine eesmärk on toimida meditatsiooniobjektidena, mis võimaldavad praktiseerijatel oma teadvuse sakraalsesse ruumi siseneda. Nii on mandalate ülesandeks viia vaataja kõrgemasse teadvuseseisundisse, kus aset leiab transformatsioon ja tervenemine. Selle tulemuseks on ärkamine omaenda tõelisele ja piirangutest vabanenud olemusele ning ka ümbritsev maailm ilmub nüüd puhta, eheda ja kirkana – harmoonilise, vaba, õitsva ja küllusliku maailmana. Ehkki väravad sellesse kogemusse asuvad igaühe enda sees, võivad mandalad ja geomeetrilised kirjad toimida kui aknad nende imepäraste sisemiste tasandite juurde, aidates ka vaatajail eneses peituvale rikkusele vabamalt ligi pääseda.