Laura Koržetsi maalide näitus

“Pintslijutte maalt ja merelt”

Maalima hakkas Laura Koržets aastal 2002. Noorpõlves oli ta akvarellidega küll kätt proovinud, kuid tollane “kunstiperiood” jäi lühikeseks. Veel 30 aastat pidid merenägemused ja tarvidus neid visualiseerida temas küpsema, kuni vormus äkiline, ent lõplik otsus hakata neid lõuendile kandma.

Esimene maal valmis peresõprade Aili ja Toomas Vindi ateljees ning see oli kooliks, mille käigus peamiselt just Aili Vint maalitehnika ABC Laurale selgeks tegi. Valminud tööde asjaliku arutamisega on Aili ja Toomas olnud Laurale toeks ka edaspidi; seejuures on nad tõdenud, et Laurast sai kiiresti oma teed käiv kunstnik, keda õpetada enam õigupoolest ei annagi. Meremotiivide kõrvale hakkasid nagu iseenesest tulema ka maastikud, õlimaalide kõrvale ka õlipastellid. Praegune on Laura viies näitus.

Nüüdsel kunstiteooriaid ja –tarkusi esile tõstval projektkunsti ja kunstiprojektide ajastul mõjub Laura üsna vanamoodsana, kuid samas just ehedana. Kogu teooria taandub laias laastus vaid tõdemusele, et pildis kas on Väge sees või pole seda seal mitte. Seda Väge, mida ei saa õppida ega laenata.

Kas Laura K. piltides leidub niisugust Väge, mis pilgu kinni naelutab ja pilgu kaudu piidlejasse voolab, jäägu vaatajate endi tunda.

Vladislav Koržets
kodukriitik