Ilona Matson „Alternatiivne reaalsus“ ehk „Maalilis-parfümeersed assotsiatsioonid“

… Ja poleks suve sulnist õiehingust
meil klaasis piiskadena vangis siis,
kas miski meenutaks kesk tuulte vingust
veel ilu, mille talv meilt ära viis?
Ent lillest, mil küll närtsind õis ja leht,
on alles lõhn, ta olu, hõrk ja eht.

(Katkend Shakespeare’i 5. sonetist, inglise keelest tõlkinud Harald Rajamets.)

 

Maalimise juures ei kütkesta mind üksnes värvide eredus ja kirkus, vaid ka nende assotsiatiivne seos taktiilse meeldivuse ja isegi olfaktoorsete (ladinakeelsest sõnast olfactorius ‘haistmismeelega seonduv’) tajudega. Just sellel põhjusel abstraheerin vorme oma sarja „Alternatiivne reaalsus” töödes, inspireerides kujutisi koloriidis ning püüdes edasi anda „meeleolu aroomi”.

Haistmismeel võib pakkuda meile samuti esteetilist naudingut. Lõhnaaistingud ei jagune esialgseteks tunneteks, neid ei ole võimalik analüüsida ning seetõttu jäävad nad alati mõnevõrra ebaselgeks.

Nende kogemuste kangastamine meie meelde on vaevanõudev töö, kuna mälust puuduvad vastavad tunded.

On olemas lõhnu, mis joovastavad ja viivad ekstaasi. See, mida tavaliselt nimetame kevade iluks, on enim mõjutatud aroomidest, mida esineb õhus tollel aastaajal.

Kui eemaldada üldisest meremuljest sellele omane soolane õhk või üldisest metsamuljest lehtede ja niiskuse aroom, siis kaob pool võlust, mis seostub ookeani ja sünge metsa kujutelmaga.

Minus tekitavad tugevaid assotsiatsioone mitte ainult looduse lõhnad, vaid ka looduslikust koostisest valmistatud nišiparfüümide aroomid oma individuaalsuse, originaalsuse ja osistega. Maalide pealkirjad räägivad ise enda eest. Viimasel ajal on parfüümid kujunenud uueks vahendiks minu töökojas. Neile võlgnen oma inspiratsiooni, teostades ideid siidil ja lõuendil.

Töödega saab tutvuda detsembrikuus E-R kl 9-17.30, L-P ja muudel aegadel kui maja on avatud. Info tel 615 5160.

Ilona Matson
kunstnik ka pedagoogikamagister,
kunstistuudio „Bastor” juhataja