2007. aasta pressifoto näitus

  1. veebruar – 23. märts 2008

Pressifoto näitusel on väljas valik 2007. aasta pressifoto konkursil osalenud töödest. Teiste seas on näitusel väljas kõik nominendid ning eri kategooriate võidutööd. Esmakordselt valisid näitusefotod välja žüriiliikmed.

Pressifoto konkursile laekus tänavu rekordarv töid: Eesti Ajalehtede Liidu pressipreemia fotožüriil tuli valik teha 70 uudisfoto ning 86 olemusfoto võistlustöö seast. Olemusfotosid oli tegelikkuses üle saja, sest võistlustöö võis koosneda kuni kolmest fotost.

Fotonäitusel ülespandud tööd on jagatud kahte gruppi, et vaatajal oleks lihtsam: uudisfotod koos oma kategooria võitjatega on eraldi ning olemusfotod eraldi. Olemusfoto võidutööd leiate koos uudisfotodega kohe esimesest saalist.

Näitusel on väljas 2007. aasta parim uudisfoto, mille autor on Postimehe fotograaf Liis Treimann ning millel on kujutatud kokk Zenja pronksiööl saagijahil. Foto ilmus Postimehes 28. aprillil 2007.

Samuti leiab näitusekülastaja fotode seast kõik uudisfoto üleriikliku kategooria nominendid:  SL Õhtulehes 20. jaanuaril 2007 ilmunud Kaarel Tigase foto liiklusõnnetusest, mille põhjustas noor ema, kes üritas sõidu ajal last lutipudelist toita; Tartu Postimehes 19. jaanuaril 2007 ilmunud Sille Annuki foto Tartu Ülikooli uue rektori valimistest ning Äripäevas 5. juulil 2007 ilmunud Andres Haabu foto Arco Vara juhtidest ja omanikest börsimaailma sukeldumisel.

  1. aasta parima maakonna uudisfoto tegi Tartu Postimehe fotograaf Sille Annuk. Foto ilmus Tartu Postimehes 19. jaanuaril 2007 ning sellel on tabatud hetk Tartu Ülikooli uue rektori valimistest.

Maakonna uudisfoto nominendid on Virumaa Teatajas 31. mail ilmunud Tairo Lutteri foto jõustruktuuride värbamiskoolitusest, kus fotograaf on tabanud magavad, käsi nokkivad ja raamatut lugevad ajateenijad, keda koolitus ükskõikseks jättis ning Sakalas 5. juulil 2007 ilmunud Elmo Riigi foto Afganistanis hukkunud kaitseväelase viimsele teekonnale saatmisest.

  1. aasta parimal olemusfotol on Türgis enneaegsena sündinud Ralf, kes kohtub esmakordselt isaga. Foto autor on Annika Haas ning foto ilmus Eesti Ekspressis 2. augustil 2007.

Üleriikliku olemusfoto nominendid on Eesti Päevalehes 17. veebruaril 2007 ilmunud Priit Simsoni portreefoto Rain Tolgist; Äripäevas 23. veebruaril 2007 ilmunud Raul Mee foto president Toomas Hendrik Ilvesest fotograafi mängimas; Äripäevas 7. septembril 2007 ilmunud Raul Mee foto ärimees Endel Siffi ustavast abilisest linnavolikogu saadikust Tõnis Bittmanist palle kokku korjamas ning Järva Teatajas 26. mail 2007 ilmunud Andrus Eesmaa foto õues pesunööril tuulduvast märulipolitseiniku varustusest.

Eelmise aasta parima maakonnalehes ilmunud olemusfoto tiitel läks Järva Teataja fotograafile Andrus Eesmaale. Järva Teatajas 26. mail 2007 avaldatud fotol on õues pesunööril tuulduv märulipolitseiniku varustus.

Maakonnalehe olemusfoto nominendid on Virumaa Teatajas 3. juulil 2007 ilmunud Tairo Lutteri foto vanamemmest, kes jälgis Virumaa teedel peetud rallit oma koduõuelt; Pärnu Postimehes 8. detsembril 2007 ilmunud Ants Liiguse foto põleva maja taustal poseerivast päästemeeskonnast; Tartu Postimehes 2. oktoobril 2007 ilmunud Margus Ansu portreefoto füüsik Henn Käämbrest ning Tartu Postimehes 6. augustil 2007 ilmunud Margus Ansu foto rändkauplust sokkides külastanud Torma valla memmest.

Žürii hinnangul oli 2007. aasta ajalehefotode puhul väga tugev maakonnafotode tase ning seda nii olemusfoto kui ka uudisfoto kategoorias. Samas tõdeti, et vähe oli fotosid pronksiööst (umbes kümmekond), kuid arvestades selle sündmuse kaalu eelmisel aastal, oleks žürii arvates võinud olla aprillirahutusi kujutavaid fotosid konkursil rohkem, sest lehtedes ilmus palju väga häid fotosid.

Fotožüriisse kuulusid Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel (esimees), fotograafid Tiit Veermäe ja Jarek Jõepera, Tartu Postimehe vanemtoimetaja Vahur Kalmre, fotoajakirja Cheese toimetaja ja fotograaf Tiit Lepp ning SL Õhtulehe peatoimetaja Väino Koorberg.

Eesti Ajalehtede Liit valib parimaid pressifotosid alates 1997. aastast.

 

Eesti Ajalehtede Liit