Häälekoolitus – “Heli ja kõla. Sõna ja vägi”

Õpime laiendama hääle kasutamise võimalust ja oma hääle tervise eest hoolitsemist. Tutvume hääleaparaadi, artikulatsiooni ja diktsiooni alustõdedega. Hääl on oluline tööriist, eriti neile, kes teenivad kõneldes ja suheldes igapäevast leiba.

 

Koolitaja Anne Türnpu on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi Lavakunstikateedri draamanäitlejana. Ta on töötanud lasteteatris trupijuhi, näitleja ja lavastajana, raadios lastesaadete toimetajana, Rakvere Teatris lavastajana, koolis näitekunsti õpetajana, nüüd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakooli näitlejatöö, hääletehnika ja doktoriõppe õppejõuna.

 

Hääl on oluline, eriti töövahendina

Igapäevaselt ei pane me tõenäoliselt häält tähele. Oleme saanud oivalise aparaadi hingamiseks, suhtlemiseks, kõnelemiseks ja laulmiseks. Tehislikuks muutunud toit, keskkonnad, hääle kasutusalad ja koormused seavad uusi ülesandeid ka hääle eest hoolitsemisele.

Märkame tema olemasolu või puudumist siis, kui hääle kasutamisega kaasnevad probleemid – meid ei kuulda, meist ei saada aru, hääl väsib või kaob. Aga just suhtlemine annab meie olemisele mõtte ja väe. Kohtumine oma hingamise, hääle ja kõnega loob meis rahu ja pakub uudishimu hääle võimaluste vastu.

 

Õpiväljundid

Edukas koolituse läbinu:

  • Tunneb oma hääle- ja artikulatsiooniaparaati  ning oskab neid optimaalselt rakendada
  • Suudab ennast aidata väiksemate hääle- ja suhtlemisprobleemide korral
  • Rakendab olukorrale vastavat hääletämbrit ja -tugevust

 

Õppemeetodid

Auditoorne töö, praktilised harjutused, paaris- ja grupitöö, iseseisev töö

KOOLITUSE DETAILID

Asukoht:
Tallinna Õpetajate Maja, Raekoja plats 14
Aeg:
Esmaspäviti: 21.09, 28.09, 05.10, 12.10, 19.10 ja 26.10 kell 18:00-20:00
Maht:
16 akadeemilist tundi
KOOLITAJA:
Anne Türnpu
Hind:
156,00 € | 124,80 €
Grupi suurus:
16 inimest
Lisainformatsioon:
Soodushind -20% Tallinna haridustöötajatele, ISIC ja ITIC kaardi omanikule
Koolitusjuht:
Kristel Sarnet, (+372) 5565 5486, kristel@opetajatemaja.ee

KOOLITUSE TEEMAD

1. Tutvud hääleaparaadi, artikulatsiooni ja diktsiooni alustõdedega. Õpid hoolitsema oma hääleaparaadi eest.

2. Kursuse praktiliste ülesannete käigus õpid kuulama oma keha ja tundma hääleaparaati, kõneaparaadi piire ja individuaalseid kasutusmustreid. Õpid kuidas neid piire nihutada ja kuidas leida uusi kasutamisvõimalusi.

3. Teed sissejuhatuse hääleaparaadi ettevalmistamisse ja hügieeni, piilud artikulatsiooni ja diktsiooni maailma.

4. Õpid kuulma, kuulama ja leidma kuulajaid, kasutama hääle ja sõna väge kui suhtlemisvahendit.

5. Tutvud pisut hääle kasutamisega teistes kultuurides, aga eelkõige oma emakeele kauni kõla ja eripäraga.

6. Saad nõuandeid ja tagasisidet individuaalseks tööks ja harjutamiseks.


Varasema osaleja tagasiside:

"Jäin väga rahule. Põnev oli oma keha tundma õppida ja seda, mil viisil on võimalik oma häält kehas tekitada. Õppisin ennast selle koolituse käigus tundma, oluliselt paranes mu suhtlemine inimestega. Ise ka imestan, et see koolitus selliselt mõjus. Koolitaja tiris meid mitmel korral välja meie mugavustsoonist. Päris huvitav oli ennast ja oma tundeid jälgida, kui pidin tegema midagi, kus tegelikult oleks tahtnud endale seinad ette tõmmata ja varju pugeda. Väga tore ja kasulik koolitus minu jaoks. Ja mu hääl ei ole enam kordagi töö juures ära läinud, kui on vaja palju rääkida. Kasu koolitusest minu jaoks oli mitmekordne."

Varasema osaleja tagasiside:
"Anne on erakordne õpetaja. Kursus oli väga õppijakeskne ning ma tundsin, et ma olen oluline osa igast tunnist. Kõiki harjutusi sai nii teha, et pidin end pingutama, kuid nii, et siiski end turvaliselt tundsin. Sellise tasemega koolitus peaks maksma kordades rohkem!"

haal, kone, sona, vagi kursus