Meie toidu käejälg

Koolituse tulemusel suureneb haridustöötajate teadlikkus peamistest toiduturvalisusega seotud väljakutsetest globaalsel ja kohalikul tasandil. Koolituse läbinud osalejad oskavad toidu temaatikat käsitleda süsteemselt ja eakohasel viisil

 

Sihtrühm: 

lasteaiaõpetajad ja põhikooli I aste

 

Õpiväljundid:

  • Analüüsib toidu tarbimisega seotud valikute tagajärgi isiklikul, kogukondlikul ja globaalsel tasandil;
  • Loob seoseid kliimamuutuste tagajärgede ja toiduturvalisuse vahel;
  • Kirjeldab inimõigustega seotud väljakutseid globaalses toidutööstuses;
  • Tunneb õiglase kaubanduse põhimõtteid ja kohandab oma tarbimisharjumusi nendele vastavalt;
  • Tunneb “Amanda ja maailm” ja “Maailma hoidjate lood” kogumike toiduteemalisi ülesandeid, rakendab neid loovalt oma töös;

 

Koolitaja Kristiina Joon (MTÜ Mondo) sügav huvi kliimamuutuste vastu sai alguse Oxfordi Ülikoolis, kus ta õppis maateadusi. Ta on töötanud põhikooli ja gümnaasiumi loodusainete ja geograafia õpetajana ning loonud entusiastlikele gümnasistidele valikkursusi erinevatel keskkonnateemadel. Praegu täiendab Kristiina end keskkonnapoliitika teemadel.

Koolitaja Mari Jõgiste (MTÜ Mondo) on maalikunstniku taustaga kunstiajaloo õpetaja, kes on gümnaasiumi ja huvikooli tasemel töötanud üle 10 aasta. Hariduse omandas ta Tartu Ülikoolis ja Istanbuli Marmara Ülikoolis. Huvi maailma ja teiste kultuuride vastu on teda viinud Põhja-Ghanasse Mondo hariduseksperdina ja Kayini osariiki Myanmaris GLEN projekti praktikandina. Mondo maailmahariduse tiimis tegeleb ta õppematerjalide loomise, haridustöötajate koolitamise ning noortele suunatud töötubade disainimisega.

Koolitaja Maria Sakarias (MTÜ Mondo) omandas üldkeeleteaduse bakalaureusekraadi Yorki Ülikoolist Inglismaal ja magistrikraadi Utrechti Ülikoolist Hollandis. Ta tegutses seejärel erinevates sotsiaalsetes ettevõtetes ja vabaühendustes ning omandas magistrikraadi arengukoostöös ja kestliku arengus Radboudi Ülikoolist Hollandis. Mondos keskendub Maria maailmahariduse edendamisele Eestis ning koordineerib ka Euroopa Parlamendi partnerkoolide (EPAS) programmi.

Koolitaja Kersti Veskus omandas alusharidusepedagoogi ja lasteringijuhi bakalaureusekraadi Tallinna Ülikoolis ning omandab hetkel haridusinnovatsiooni magistrikraadi Tartu Ülikoolis. Kersti töötas aastatel 1999-2005 lasteaiaõpetajana Rakvere Lasteaias, aastatel 2005-2010 loovringiõpetajana MTÜ Mudilaskeskuses ja aastatel 2005-2014 lasteaiaõpetajana Rakvere Linna Algkoolis ning Lehola Koolis. Alates 2011. aastast töötab Kersti lasteaiaõpetajana Rannamõisa Lasteaias. Merike Niibek omandas koolieelse pedagoogika ja psühholoogia magistrikraadi Tallinna Ülikoolis, mille järel töötas ta aastatel 1987-1995 lasteaiaõpetaja ja liikumisõpetaja/metoodikuna Lasteaias Mari ning alates 2005. aastast lasteaiaõpetajana Rannamõisa Lasteaias.

Kersti Veskus ja Merike Niibek on juhendmaterjalide “Amanda ja maailm” ja “Maailma hoidjate lood” kaasautorid.

 

Õppemeetodid:

Loeng, arutelu, grupitöö, töö tekstiga, video vaatamine, rollimäng

 

Registreeru koolitusele Tallinna Haridusameti haldusalas oleva asutuse töötajana:

REGISTREERU

 

Registreeru koolitusele Tallinna erakooli õpetajana:

REGISTREERU

 

Registreeru koolitusele haridustöötajana väljastpoolt Tallinna:

Training details

Location:
Tallinna Õpetajate Maja
Date:
24.01.2023 kell 10.00-17.00
Duration:
8 akadeemilist tundi
Lecturer:
Kristiina Joon, Mari Jõgiste, Maria Sakarias, Kersti Veskus, Merike Niibek
Price:
Tallinna haridusasutuste töötajatele tasuta
Group size:
Kuni 35 osalejat
Project manager:
Inese Freimane (+372) 5565 5486,

inese@opetajatemaja.ee

Training topics

9:30-10:00 Saabumine ja registreerimine

10:00-10:30 Häälestumine ja päeva sissejuhatus

10:30-12:00 Toiduturvalisus. Toiduga varustatus globaalsel ja kohalikul tasandil. Toidu teemade käsitlemine eakohasel viisil lasteaedades ja algklassides: praktikute näited “Amanda ja maailm” õppematerjali ja “Maailma hoidjate lood” videomuinasjuttude põhjal (esinejad Kersti Veskus, Merike Niibek)

12.00-13.00 Lõuna

13.00-14:30 Toidu kliimajalajälg. Kliimakooli kaardimäng (esineja Kristiina Joon)

14:30-14:45 Virgutuspaus

14:45-16:30 Toit ja inimõigused. Õiglane kaubandus (esinejad Mari Jõgiste, Maria Sakarias)

16:30-17:00 Päeva kokkuvõte