Maja ajalugu

Põneva ajalooga väärikas maja  

Õpetajate Maja on sündmus- ja koolituskeskus, mis ühendab ajaloolise miljöö tänapäevaste õpivõimalustega. Klassitsistlik interjöör annab igale siin toimuvale sündmusele ainulaadse näo – olgu selleks koolitus, seminar, vastuvõtt, pidulik õhtusöök või pulmad.

Raekoja plats ja ümbritsevad hooned on olnud sündmuste keskmeks viimased seitse sajandit.

 

Saa osa Tallinna ajaloost

Carl Theodor Gelhaar: Tallinna Suur Turg u. 1835, Keskaegne Raekoja plats Th. Gelhaar, u. 1853

Õpetajate Maja hoone on mänginud Tallinna linna arengus olulist rolli alates 13.sajandist.

Juba keskaegsetest ürikutest leiab viiteid siin elavatest ja töötavatest kodanikest – rikkad kaupmehed, hinnatud käsitöömeistrid ja hiljem isegi rae liikmed. Sajandite jooksul on Õpetajate Maja kinnistu laienenud Apteegi ja Vene tänavale.

XVIII sajandil lõppes kinnistu rändamine ühelt omanikult teisele – 1766. aastal loovutas kohtufoogt kinnistu “kõrgelekroonile” ning see anti tsaaririigi Balti mere laevastiku kasutusse ja eluruumid ehitati ümber esindusruumideks.

Renoveerimistööde käigus (1766, 1957 ja 1973) on rõhutatud hoone klassitsistlikku pärandit. Siin on säilinud omaaegsed seinte ja lagede dekoorid, võimsad lühtrid ning kaunid kahhelahjud.

 

Tallinna Opetajate Maja Raekoja plats 14 Kaitsevae Staabi Ohvitseride Kogu albumite katteandmine 4.12.1937 11. novembril 1918 alustas hoones Raekoja plats 14 tööd Eesti Vabariigi Ajutine Valitus – siin asusid lühikest aega ka ministeeriumid.

Seejärel sai maja haldajaks kuni 1940. aastani Eesti Vabariigi Ohvitseride Keskkogu, kes rajas siia kohalikele ohvitseride mõeldud klubi – Ohvitseride Keskkasiino.

Kasiinos toimusid uhked ballid ja vastuvõtud.

 

60 aastat hariduskeskust

Õpetajate Majal on pikk ajalugu ka kultuuri- ja hariduskeskusena.Tallinna Opetajate Maja Raekoja plats 14 maailmasodadevahelisel ajal foto Eesti Filmiarhiiv

Alates 2. septembrist 1957 tegutseb hoones kultuuri- ja hariduskeskus, mis on kandnud erinevaid nimesid – algselt Tallinna Haridus- ja Teadusala Töötajate Maja ning alates 1. jaanuarist 1990 Tallinna Õpetajate Maja.

Õpetajate Maja väärikas minevik ja suursugune siseilme jutustavad külastajale põneva peatüki Tallinna arenguloost.

Tallinna Õpetaja Maja direktorid lähiajaloost:

Sirje Puust-Mumme 2006 – 2016

Sven Mitt 2001 – 2006

Märt Hunt 1987 – 2000

 

 

Igal meie ruumil on oma lugu.

Võõrusta Sinagi oma külalisi linna väärikaimas asukohas,

ajaloohõngulises Õpetajate Majas!