Aiakujundaja ABC

Iga pilkupüüdvalt kauni aia aluseks on läbimõeldud kujundusprojekt. Kursusel keskendume aiakujunduse põhitõdedele ja kujundusprotsessi erinevatele etappidele.

Kursuse lõpuks oled omandanud oskuse koostada oma aiale üldist kujundusprojekti.

Juhendaja Eneli Niinepuu on lõpetanud TTÜ maastikuarhitektuuri eriala magistriõppe. Varasemalt õppinud kunsti, keskkonnakorraldust ja bioloogiat ning töötanud maastikuarhitekt-planeerijana. Lisaks on ta töötanud ka ajakirja „Maakodu“ aiatoimetajana, kirjutades sinna endiselt kaastöid. Juhendaja on optimistlik ja hea huumorimeelega. Tema põhimõtted on: „Ei ole olemas rumalaid küsimusi“ ja „Kui on vajadus, leia lahendus“.

Kursuse detailid

Asukoht:
Tallinna Õpetajate Maja, Raekoja plats 14
Aeg:
Neljapäeviti 22. märtsist - 10. maini (2018) kell 18.00-19.30
Maht:
8 x 1,5h
Juhendaja:
Eneli Niinepuu
Hind:
99 € / 84,15 €
Registreerumistasu:
21 €, mis arvatakse maha kursuse maksumusest ega kuulu kursusel osalemisest loobumisel tagastamisele.
Grupi suurus:
20 inimest
Lisainformatsioon:
Soodushind -15% Tallinna haridustöötajatele, ISIC ja ITIC kaardi omanikule.
Koolitusjuht:
Tiiu Paas 615 5162 / 5548856 tiiu@opetajatemaja.ee

Kursuse teemad

Kursusel õpid, millest koosneb aia plaani ja kuidas seda koostada.
1. tund: Tutvud mõõtkava ja tingmärkidega. Saad teada kui oluline on kavandamisele eelnev töö ja krundil oleva inventeerimine ning krundil kasvavate taimede väärtus.
2. tund: Oskad kokku panna omaniku soovid, krundi looduslikud tingimused, olemasolevad ehitised ja tehnovõrgud, miljöö ja vaated. Õpid tegema hooldusressursi analüüsi ja saad teada, mis teeb tulevasest aiast hooldusmahuka ja kalli või hooldusvaba ja vähekuluka aia.
3. tund: Õpid, kas valida korrapärane geomeetriline või vabakujuline vormikeel. Millised on ajaloolise keskkonna erisused ja looduskeskkonna erisused nagu metsaaed, kruusaaed, koduaed.
4. tund: Teed tulevase aiakasutuse analüüsi – kuhu paigutada nt köögiviljamaa, kompostinõu, pesukuivatus, korvpallirõngas, külaliste autode parkimiskoht jm vajalik. Õpid, miks on oluline tegevusteks vajaliku ruumiga arvestamine, liikumissuundade analüüs ja „aiaruumide" piiritlemine, valguse-varju analüüs ning tuulekoridoridega arvestamine.
5. tund: Õpid, kuidas vaateid luua ja vaateid varjata, millised on pilgupüüdjad. Õpid kasutama maapinna reljeefi sajuveelahenduste, tiikide, basseinide loomiseks.
6. tund: Õpid, kas kasutada elus või eluta materjalist kujunduselemente, taieseid, valgust kujunduselemendina. Räägime kujunduspõhimõtetest nagu sümmeetria ja asümmeetria, suurus, vorm, värv, tekstuur harmoonia ja kontrast, rütm, dominant, kujunduselementide liitmine.
7. tund: Õpid taimekombinatsioone ja arvestama taime suurust, kuju, tekstuuri, värvi ning arvestama kasvukoha nõuetega nagu niiskusolud, valgusolud, mullaomadused. Millised on nõudlikud ja vähenõudlikud taimed, tülikad juurevõsud, igihaljad ja heitlehised taimed. Räägime dekoratiivsusest olenevalt aastaajast – lehed, õied, viljad, sügisvärv jm. Räägime mitmekihilistest taimekombinatsioonidest ja kasvualuse kavandamisest.
8. tund: Õpid, millised on teekatted, tugimüürid, piirded, väikevormid ja kui oluline on valgustus kujunduslikust aspektist vaadatuna.

 

Aiakujundaja landscape design okadi tuul petajate maja koolituskeskus huvikursused koolitused taiendope elukestev ope

Kursuse materjalid

1. loengu slaidid:2. loeng:
3. loeng:4. loeng:
Lugemissoovitus:5. loeng: