Häälekursus – Heli ja kõla. Sõna ja vägi

Õpime laiendama hääle kasutamise võimalust ja oma hääle tervise eest hoolitsemist. Tutvume hääleaparaadi, artikulatsiooni ja diktsiooni alustõdedega.

Hääl on oluline tööriist, eriti neile, kes teenivad kõneldes ja suheldes igapäevast leiba.

Kursuse juhendaja Anne Türnpu on lõpetanud Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunsti kateedri draamanäitlejana. Ta on töötanud lasteteatris trupijuhi, näitleja ja lavastajana, raadios lastesaadete toimetajana, Rakvere Teatris lavastajana, koolis näitekunsti õpetajana, nüüd Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakooli näitlejatöö, hääletehnika ja doktoriõppe õppejõuna.

Kursuse detailid

Asukoht:
Tallinna Õpetajate Maja, Raekoja plats 14
Aeg:
Esmaspäeviti, 7. oktoobrist - 18. novembrini kell 18.00-20.00
Maht:
7x 2h
Juhendaja:
Anne Türnpu
Hind:
126 € / 100,80 €
Grupi suurus:
16 inimest
Lisainformatsioon:
Soodushind -20% Tallinna haridustöötajatele, ISIC ja ITIC kaardi omanikule.
Koolitusjuht:
Kristel Sarnet 615 5163 / 55655486 kristel@opetajatemaja.ee

Kursuse teemad

1. tund: Õpid laiendama hääle kasutamise võimalusi ja hoolitsema oma hääle tervise eest.
2. tund: Tutvud hääleaparaadi, artikulatsiooni ja diktsiooni alustõdedega.
3. tund: Kursuse praktiliste ülesannete käigus õpid kuulama oma keha ja tundma hääleaparaati, kõneaparaadi piire ja individuaalseid kasutusmustreid. Õpid kuidas neid piire nihutada ja kuidas leida uusi kasutamisvõimalusi.
4. tund: Teed sissejuhatuse hääleaparaadi ettevalmistamisse ja hügieeni, piilud artikulatsiooni ja diktsiooni maailma.
5. tund: Õpid kuulma, kuulama ja leidma kuulajaid, kasutama hääle ja sõna väge kui suhtlemisvahendit.
6. tund: Tutvud pisut hääle kasutamisega teistes kultuurides, aga eelkõige oma emakeele kauni kõla ja eripäraga.
7. tund: Saad nõuandeid ja tagasisidet individuaalseks tööks ja harjutamiseks.

Hääl on oluline, eriti töövahendina.
Igapäevaselt ei pane me tõenäoliselt häält tähele. Oleme saanud oivalise aparaadi hingamiseks, suhtlemiseks, kõnelemiseks ja laulmiseks. Tehislikuks muutunud toit, keskkonnad, hääle kasutusalad ja koormused seavad uusi ülesandeid ka hääle eest hoolitsemisele.
Märkame tema olemasolu või puudumist siis, kui hääle kasutamisega kaasnevad probleemid - meid ei kuulda, meist ei saada aru, hääl väsib või kaob. Aga just suhtlemine annab meie olemisele mõtte ja väe. Kohtumine oma hingamise, hääle ja kõnega loob meis rahu ja pakub uudishimu hääle võimaluste vastu.


Varasema osaleja tagasiside:
"Jäin väga rahule. Põnev oli oma keha tundma õppida ja seda, mil viisil on võimalik oma häält kehas tekitada. Õppisin ennast selle koolituse käigus tundma, oluliselt paranes mu suhtlemine inimestega. Ise ka imestan, et see koolitus selliselt mõjus. Koolitaja tiris meid mitmel korral välja meie mugavustsoonist. Päris huvitav oli ennast ja oma tundeid jälgida, kui pidin tegema midagi, kus tegelikult oleks tahtnud endale seinad ette tõmmata ja varju pugeda. Väga tore ja kasulik koolitus minu jaoks. Ja mu hääl ei ole enam kordagi töö juures ära läinud, kui on vaja palju rääkida. Kasu koolitusest minu jaoks oli mitmekordne."

Varasema osaleja tagasiside:
"Anne on erakordne õpetaja. Kursus oli väga õppijakeskne ning ma tundsin, et ma olen oluline osa igast tunnist. Kõiki harjutusi sai nii teha, et pidin end pingutama, kuid nii, et siiski end turvaliselt tundsin. Sellise tasemega koolitus peaks maksma kordades rohkem!"

haal, kone, sona, vagi kursus